Heath-ről élete során csupán egy könyv jelent meg, ám halála óta már újabbakat lehet előrendelni. Ugyan publikálásukig még pár napot (van, hogy hónapot) kell várni, érdemes tájékozódni, mit veszünk meg és mennyiért.
1.
író: Nancy Krulik
cím: Heath Ledger- The Heath is on!
kiadás éve: 2001.
nyelv: angol
terjedelem: 128 oldal
ára: 35,29 USD azaz 6050 forint
magyar megjelenés: nincs
közvetlen amazon link
olvass bele!
2.
író: John McShane
cím: Heath Ledger gyönyörű élete és titokzatos halála
eredeti cím: Heath Ledger-His Beautiful Life and Mysterious Death
megjelenés: 2008.06.15.
nyelv: angol
terjedelem: 288 oldal
ára: 17,95 USD azaz 3000 forint
magyar megjelenés: nem várható
közvetlen amazon link
3.
író: Brian J. Robb
cím: Heath Ledger- Hollywood sötét csillaga
eredeti cím: Heath Ledger- Hollywood's Dark Star
megjelenés: 2008.08.01.
nyelv: angol
terjedelem: 160 oldal
ára: 19,95 USD azaz 3500 forint
magyar megjelenés: nem várható
közvetlen amazon link
4.
író: Chris Roberts
cím: Emlékezés Heath ledgerről: Illusztrált életrajz
eredeti cím: A Tribute to Heath Ledger: The Illustrated Biography
megjelenés: 2008.06.01.
nyelv: angol
terjedelem: 111 oldal
ára: 19,95 USD, azaz 3500 forint
magyar megjelenés: nem várható
közvetlen amazon link
5.
író: Janet Fife-Yeomans
cím: Heath- Egy családi történet
eredeti cím: Heath- A Family's Tale
megjelenés: 2008.11.03.
nyelv: angol
terjedelem: 300 oldal
ára: 16,99 font, azaz 5800 forint
magyar megjelenés: 2009 novembere
ára: 2990,-
közvetlen amazon link
Mit csinál a magyar, ha hosszú várakozás után magyar nyelven is megjelenik kedvence életrajzi könyve? Megveszi. És miért? Mert nincs a kínálaton más könyv a témában, és mert nem szeret szótárazni.
Namármost ez az, ami miatt az Athenaeum kiadó úgy dönthetett, hogy a minden bizonnyal legsilányabb irományt hozza be hazánkba- valaki úgyis megveszi.. Tőlem ugyan nem kap reklámot sem a journalistből oknélkül íróvá avanzsált Janet Fife-Yeomans, sem Gellért Marcell, a fordító, sem a kiadó, sem a lektor, már ha volt ilyen..
Ha láttam már kuszán szerkesztett könyvet, ez akkor is felülmúlja az eddigieket. 3000 forintért nem csak fehér papírt (ezt megkaptam) és színes képeket várok, de nyelvtani helyességet (Michel; Sidney; Leadger nem egyszeri elírások, ráadásul magyar hibák is szép számmal előfordultak); nem 1,5-es sorközt és 4 centis margót. Meg kell hogy mondjam, rossz szájízzel kezdtem neki az egésznek..
A tündérmese-keretes szerkesztés beválhat annak, akinek gőze sincs erről az életről, amelyről hol az egekig magasztalva, hol korholva olvashatunk. Az írónő minden bizonnyal az arany középutat kereste (de nem találta), hiszen könyve nem fest objektív képet egy színészről, hiába közelíti meg a dolgokat két oldalról. (paparazzikkal való viszony, kapcsolatainak végkimenetele, stb).
A Miután kialudtak a fények c. fejezetben számomra túlságosan hatásvadász módon, rengeteg jelzőt használva írja le, mi történt 2008. január 22-én; bennem azt az érzést keltve, mintha bizonyítani akarná, ott volt a Broome st 421-ben aznap, pedig nem..
"Heath tökéletesen magára hagyatva halt meg, egyedül, távol az otthonától és szeretteitől. Miféle démonokkal kellett megküzdenie?"
Ez lehetett az a mondat a 4. szöveges oldalon, amikor úgy éreztem, fölösleges lesz tovább olvasnom, mert semmi újat nem fognak tudni nekem mondani.
Mondanom sem kell, tévedtem. A második fejezettől kezdve (Fűzöld dressz flitterekkel), a harmadikon és negyediken át (Hol a pénz? Irány a csillagos ég) csupa felesleges információ birtokosa lettem: ki David Price? mi a J&E Ledger Rt?-ki Sir Frank?, mind mind olyan dolgok, amelyek szükségtelenek számunkra. Heath egész biztosan nem akarta volna, hogy ilyenekről tudomást szerezzünk. Mert nem fontos.. Mert nem befolyásol semmit.
A további sokatmondó című fejezetekben (A nagy vágta; Ilyen az élet; Tabukat döntve; Bőcső a szőke szépfiútól; "Ne a lepke légy, hanem a láng"; Old man river; Fájó szívvel; A maszkos ember; Hazatérés; Felvétel után-vágás előtt) már néha Heathről esett szó, de legalább nyilvánvalóvá vált, hogy az eredeti cím (A family's tale- Egy család élete) nem arra utal, hogy Mike Ledgeren kívül bárki is szóbaállt volna a riporterrel, hanem arra, hogy minden Ledgerről (az 1700-as évekig visszamenőleg!!!) lerántják a leplet.
Mindemellett biztos vagyok benne, hogy sokan találkoznak majd ismeretlen nevekkel, megkérdőjelezhető információkkal, nekik azt üzenem, hogy keresgéljenek az oldalon, ha jó helyen keresik, mindent megtalálnak. (Úgy értem, mindent, ami egy nagyszerű ember megismeréséhez szükséges.)
Nem rossz könyv ez a Heath Ledger élete, vannak kifejezetten élvezhető részek, egész jó filmkritikák (na meg olyanok, amikről lerí, az író nem látta a filmet: Candy), csodaszép fotók. Csak sajnos kevés és fekete-fehér. De hogy egy pozitívumot is mondjak: remek idézeteket kapunk. Bár a forrásmegjelölés néhol érdekes.. Sajnálom, képtelen vagyok dicsérni, mert tisztában vagyok vele, hogy ilyen minőséget egy éjszaka alatt én is össza tudtam volna hozni...
Nem azt mondom, hogy teljesen érdektelenül és unatkozva olvastam végig a teljes 319 oldalt (ami igazából olyan 200-nak felel meg..), de talán még mindig nem végeztem volna vele, ha nem ragadok 3 órán át egy buszban a nagy hóviharban. Janet Fife-Yeomans jó szenzációhajhász, és én is bedőltem neki. Mert én is azt hittem, hogy minőségi olvasnivalót kapok. Tévedni emberi dolog.
6.
író: Annie Proulx
cím: Közel s távol
eredeti cím: Close Range- Wyoming Stories
megjelenés: 2000.
nyelv: angol, magyar
terjedelem: 280 oldal
ára: 2690 forint
magyar megjelenés: 2005.
közvetlen bookline link
olvass bele! |